اخبار

ثبت سامانه کانال‌های تلگرامی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ثبت سامانه کانال‌های تلگرامی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مصطفی اشرف،معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بررسی ابعاد گوناگون اجرای این مصوبه پرداخت. طی مصاحبه ای که خبرنگار گسترش تجارت با ایشان داشت سوالات مطرح شده در مورد ثبت سامانه کانالهای تلگرام را پاسخ دادند.
 به گزارش روابط عمومی شبکه ملی فرهنگ ،مصطفی اشرف، معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بررسی ابعاد گوناگون اجرای این مصوبه پرداخت.
طی مصاحبه ای که خبرنگار گسترش تجارت با ایشان داشت سوالات مطرح شده در مورد ثبت سامانه کانالهای تلگرام را پاسخ دادند.
بنابر اعلام دبیر شورای عالی فضای مجازی ساماندهی کانال‌های تلگرامی بر عهده وزارت ارشاد گذاشته شده است، شما به عنوان متولیان این امر چه برنامه‌‌هایی را در دست اجرا دارید؟
مصوبه مربوط به ساماندهی کانال‌های تلگرامی که از سوی شورای عالی فضای مجازی طرح شده، دارای چند قسمت است که براساس جزییات آن دستگاه‌های اجرایی مختلف باید به طور همزمان اجرای آن را بر عهده بگیرند، در این میان اجرای بندهایی از این مصوبه از جمله ساماندهی، ثبت و رجیستر کانال‌های تلگرامی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده است. با این حال هنوز این مصوبه به طور رسمی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نشده و ما در مرحله فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم هستیم.
زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی کانال‌های تلگرامی شامل چیست؟
براساس مصوبه مربوطه و اطلاعاتی که تاکنون به دست ما رسیده، کانال‌های تلگرامی بالای ۵هزار عضو باید با مراجعه به سامانه‌ای که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این موضوع در نظر گرفته شده، نسبت به ثبت کانال خود اقدام نمایند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که ثبت کانال به معنای اخذ مجوز نیست و تنها بحث تعیین هویت صاحبان کانال مد نظر است. از سال ۱۳۸۵ سامانه‌ای به نام samandehi.ir به منظور ساماندهی سایت‌ها و وبلاگ‌ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر مبنای اجرای تبصره ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای راه اندازی شد. بر مبنای این تبصره اگر هویت صاحبان وب‌سایت‌ها در کشور شناسایی شوند، سایت آنان به طور مستقیم مشمول قانون فیلترینگ نخواهد شد، بر همین اساس در طول ۱۰ سال گذشته این سامانه به مرجعی برای عملکرد کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تبدیل شد. براساس این مصوبه این سامانه توسعه خواهد یافت و به همین منظور در حال حاضر مشغول ایجاد بخشی برای ساماندهی کانال‌های تلگرامی در این سامانه هستیم که پس از مراجعه کاربران به صورت مکانیزه بررسی‌های لازم را انجام دهد و به نظر می‌رسد تا پایان هفته جاری زیرساخت‌های لازم از سوی ما آماده و بخش ثبت کانال‌های تلگرامی قابل دسترس باشد.
در صورتی که صاحبان کانال‌های تلگرامی نسبت به ثبت کانال‌ خود اقدام نکنند،‌ چه اتفاقی برای آنان رخ می‌دهد؟
هنوز جزییات مصوبه اعلام نشده است، اما در بخش تقسیم وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها ساماندهی و ثبت کانال‌ها را بر عهده دارد و مراحل بعدی از جمله برخورد با صاحبان کانال‌هایی که احراز هویت نشده‌اند برعهده سایر نهادهای اجرایی گذاشته شده است.
پیش از این گفته شده بود که تنها کانال‌های پردنبال کننده با ماهیت خبری باید احراز هویت شوند، در مصوبه شورای عالی فضای مجازی این موضوع ذکر شده است یا تمامی کانال‌های پردنبال کننده با هرنوع فعالیتی باید در این سامانه به ثبت برسند؟
هرچند که هنوز مصوبه به طور کامل و رسمی ابلاغ نشده است، اما به نظر می‌رسد ثبت کانال‌های بالای ۵ هزار دنبال کننده محدود به کانال‌های خبری نیست و تمامی کانال‌های پردنبال کننده باید در این سامانه به ثبت برسند.
تاکنون تاکید دولت بر گسترش شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی بومی و کنار گذاشتن استفاده از نمونه‌های خارجی بود، با توجه به این موضوع ساماندهی کانال‌های تلگرامی از سوی مقامات دولتی به تدوام فعالیت‌ این شبکه‌ها در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
دولت تاکیدی بر مسدود ساختن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی خارجی نداشته و بیشتر به دنبال مدیریت این شبکه‌ها است که طرح ساماندهی و احراز هویت کانال‌های پردنبال کننده نیز بخشی از این مدیریت است.
۴ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶
تعداد کلیک: ۲,۴۹۰

اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500