1  مراکز فرهنگی دیجیتال:

مراکز فرهنگی دیجیتال به عنوان نمود شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران شناخته شده و مسئولیت ارایه خدمات در زمینه­های فرهنگی و فن­آوری دیجیتال، در سراسر کشور را بر عهده دارند.

مراکز فرهنگی دیجیتال با توجه به نوع عملکرد، مکان، وسعت، وظایف وکاربری به گروههای زیر تقسیم می شود:

ü        خانه فرهنگ دیجیتال

ü        مجتمع فرهنگی دیجیتال

ü        مجتمع تخصصی رسانه­های دیجیتال

خانه فرهنگ دیجیتال:

خانه­های فرهنگ دیجیتال اغلب در فضاهای با وسعت‏کم و یا در مکان هایی با جمعیت محدود راه اندازی می شوند. این مراکز فرهنگی در اماکنی نظیر موسسات قرآنی،  کانون فرهنگی هنری مساجد، کتابخانه های عمومی، دانشگاه ها و کلیه محل­هایی که شرایط تاسیس خانه فرهنگ دیجیتال را طبق شیوه نامه پذیرش مراکز فرهنگی داشته باشند؛ قابل راه اندازی خواهد بود.

ü        خانه فرهنگ دیجیتال سیار:

خانه­های فرهنگ دیجیتال سیار به منظور ارائه خدمات شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مناطق دور افتاده و  مکان­هایی که امکان استقرار دائمی مرکز در آن­ها وجود ندارد، طراحی شده و مورد استفاده قرار می­گیرد.

مجتمع فرهنگی دیجیتال:

مجتمع­های فرهنگی دیجیتال مراکزی هستند که علاوه بر بخش های مختلف خانه های فرهنگ دیجیتال، بخش آموزش را دارا بوده و از امکانات و تجهیزات بیشتری نیز برخوردار خواهند بود.

مجتمع های فرهنگی هنری، کتابخانه های عمومی و سایر مکانهای متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دارای فضای مناسب باشند، امکان میزبانی این نوع مراکز فرهنگی دیجیتال را خواهند داشت.

مجتمع­های تخصصی رسانه­های دیجیتال:

هریک از مجتمع های فرهنگی دیجیتال باتوجه به وظایف کلی خود و با تمرکز بر یک یا حداکثر دو فعالیت، می توانند به عنوان مجتمع­تخصصی رسانه­های دیجیتال راه اندازی شوند. این مجتمع ها علاوه بر داشتن امکانات ویژه نسبت به سایر مراکز،  با در اختیار گذاردن ابزار تولید رسانه های دیجیتال نقشی مهم در ساماندهی و هدایت  فرآیند تولید بر عهده خواهند گرفت. این مراکز وظیفه شناسایی، فعال سازی و حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه تولید محتوای دیجیتال در استان را خواهند داشت. مجتمع های فرهنگی هنری، کتابخانه های عمومی، دانشگاه ها و سایر مکان هایی که دارای فضای مناسب باشند، امکان میزبانی این نوع مراکز فرهنگی دیجیتال را خواهند داشت.

شرایط راه اندازی مراکز فرهنگی دیجیتال:

 برای راه اندازی مراکز فرهنگی دیجیتال دو محور مهم مورد توجه دبیرخانه شبکه ملی فرهنگ ج.ا.ا می­باشد. ابتدا گروه متقاضی اداره کننده مرکز و سپس مکان پیشنهادی برای تاسیس مرکز فرهنگی دیجیتال.

برای پذیرش و راه اندازی هر کدام از انواع مراکز فرهنگی دیجیتال، بررسی فضای فیزیکی و مکان راه اندازی مرکز و تطابق آن با ضوابط دبیرخانه شبکه ملی فرهنگ ج.ا.ا یکی از ضروریات است. از سوی دیگر اداره مراکز فرهنگی دیجیتال، نیاز به مدیرانی توانمند و آشنا به حوزه رسانه های دیجیتال و مبانی فرهنگ و اقتصاد فرهنگی دارد.

اداره مراکز فرهنگی دیجیتال را می توان به اشخاص حقیقی و یا حقوقی فرهنگی استان با ضوابط و شرایط زیر واگذار کرد. در صورتیکه چند فعال حقیقی فرهنگی که ضوابط و شرایط ذیل را داشته باشند متقاضی اداره یک مرکز فرهنگی دیجیتال باشند، امکان فعالیت در زمینه موسسات فرهنگی دیجیتال برای آن­ها از طرف مرکز توسعه فنآوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وجود خواهد داشت.

خدمات قابل ارائه در هریک از اشکال مختلف مراکز فرهنگی دیجیتال:

ü    نرم افزارهای رایانه­ای: محلی برای معرفی، فروش و استفاده عمومی از نرم افزارهای رایانه­ای دارای پروانه انتشار از مرکزتوسعه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

ü    اینترنت پاک: معرفی و استفاده از پایگاههای اینترنتی برگزیده و مفید. در این بخش امکان دسترسی به پایگاه های تایید شده توسط مرکز توسعه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با توجه به رده­های سنی و جنسی مخاطبان قابل استفاده خواهد بود.

ü    بازی های رایانه­ای: محلی برای معرفی، فروش و استفاده عمومی از بازی­های رایانه­ای دارای مجوز و مفید با اولویت بازی­های رایانه­ای تولید داخل کشور

ü        محتوای همراه: معرفی وارائه محتواهای دیجیتال مناسب برای تلفن همراه وانتشار آنها از طریق آنتن بلوتوث نصب شده در مرکز

ü        خدمات الکترونیک: ارائه خدمات الکترونیک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی فرهنگ و نیز سایر خدمات الکترونیک دستگاه­های دولتی، در جهت فرهنگ سازی صحیح فن آوری اطلاعات در کشور

ü        بخش آموزش: برگزاری دوره های مختلف آموزشی به صورت حقیقی و مجازی (از طریق سامانه آموزش مجازی)درحوزه­های مرتبط با رسانه های دیجیتال در جهت توانمندسازی جوانان برای تولید محتوای فرهنگی

ü    کارگاه تخصصی تولید رسانه­های دیجیتال: در این بخش با بهره‏‏گیری از رایانه­های پیشرفته به همراه نرم افزارهای پایه ارائه شده علاقه مندان می توانند پس از طی آموزش های لازم به تولید محتوای دیجیتال بپردازند.

ü    ابزارهای پیشرفته تولید رسانه های دیجیتال: در این بخش امکانات تخصصی تولید محتوای دیجیتال (علاوه بر رایانه) فراهم شده و در اختیار تولید کنندگان قرار خواهد گرفت.

  شرح فعالیت های انواع مراکز فرهنگی دیجیتال

خانه فرهنگ دیجیتال

مجتمع فرهنگی دیجیتال

مجتمع تخصصی رسانه دیجیتال

شرح فعالیت ها

اطلاع رسانی نسبت به رسانه ها و آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال سالم و مفید و متناسب با علایق و نیازهای مراجعین

ارائه امکان خرید محصولات فرهنگی و هنری دیجیتال با استفاده از یارانه های تخفیف مربوط به هریک از اقشار (طلاب، دانشجویان، اساتید و پژوهشگران، دانش آموزان و ...)

ارائه امکان انتشار محتوای دیداری، شنیداری و نوشتاری در رسانه کاربر محور شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران

ارائه امکان استفاده از سامانه های برخط درگاه پالوده شبکه ملی فرهنگ

اطلاع رسانی نسبت به رسانه­ها و آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال سالم و مفیدومتناسب باعلایق و نیازهای مراجعین

ارائه امکان خرید محصولات فرهنگی و هنری دیجیتال با استفاده از یارانه های تخفیف مربوط به هریک از اقشار (طلاب، دانشجویان، اساتید و پژوهشگران، دانش آموزان و ...)

ارائه امکان پدیدآوردن و انتشار محتوای دیداری، شنیداری و نوشتاری در رسانه کاربر محور شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران

ارائه امکان استفاده از سامانه های برخط درگاه پالوده شبکه ملی فرهنگ

ارائه امکان استفاده حضوری یا امانت بسته های نرم افزاری رسانه ای (از قبیل دایره المعارف، چندرسانه ای های آموزشی و بازی ها و)

ارائه امکان بازی وسرگرمی دیجیتال انفرادی یاجمعی

برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی عمومی و نیمه تخصصی در زمینه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال

ارائه امکان استفاده رایگان یا ارزان قیمت از ابزارهای عمومی جهت پدیدآوردن و انتشار رسانه­هاو آثار فرهنگی و هنری دیجیتال

اطلاع رسانی نسبت به رسانه ها و آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال سالم و مفید و متناسب با علایق و نیازهای مراجعین

ارائه امکان خرید محصولات فرهنگی و هنری دیجیتال با استفاده از یارانه های تخفیف مربوط به هریک از اقشار (طلاب، دانشجویان، اساتید و پژوهشگران، دانش آموزان و ...)

ارائه امکان استفاده از سامانه های برخط درگاه پالوده شبکه ملی فرهنگ

ارائه امکان استفاده حضوری یا امانت بسته های نرم افزاری رسانه ای (از قبیل دایره المعارف، چندرسانه ای های آموزشی و بازی ها و ..)

برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی در زمینه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال

ارائه امکان استفاده رایگان یا ارزان قیمت از ابزارهای تخصصی جهت پدیدآوردن و انتشار رسانه هاو آثار فرهنگی و هنری دیجیتال

ارائه امکان استقرار کسب و کار کوچک در زمینه تهیه و انتشار رسانه ها و آثار فرهنگی و هنری دیجیتال برای مدت محدود

فراهم آوردن امکان عرضه محصولات تولید شده در سامانه عرضه شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران