اخبار

طرح گفت و گوهای مسأله محور با موضوع ِ «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی»

طرح گفت و گوهای مسأله محور با موضوع ِ «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی»
طرح گفت و گوهای اقتراحی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و اندیشکده فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی شبکه ملی فرهنگ ؛ طرح گفتگوهای اقتراحی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و اندیشکده فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام کلید خورد.

دکتر محمد رضا بهمنی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به این که  چارچوب مفهومی این گفتگوها با رویکرد تمدنی تدوین شده است، گفت: امروز بیشتر از هر زمانی به یک نقشه راه نیاز داریم تا اولا الگوی کلان حکمرانی دستگاه های فرهنگی در فضای مجازی شناسایی شود و ثانیا شیوه و مکانیزم ارتباط هر چه بهتردستگاههای حاکمیتی با یکدیگر تعریف روشنی پیدا کند.

وی افزود: در حال حاضر کاملا روشن شده است که اعمال حکمرانی نمیتواند در چهاردیواری دستگاههای حاکمیتی رقم بخورد. چرا که مردم نقش فعال و متفاوتی پیدا کرده اند و جامعه مخاطب محور به جامعه کاربرمحور فعال تبدیل شده است. همچنین مداخلات سایر کشورها در ایفای نقش دولت و حکومت در قلمرو حکمرانی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی یکدیگر، به پدیده ای انکارناپذیر تبدیل شده است. براین اساس، به نظر میرسد، بررسی موضوع حکمرانی در حوزه فرهنگ با توجه به تحولات فضای مجازی، نیازمند بررسی و گفتگو در محدوده یک مثلث با این اضلاع است:

1 .مناسبات حاکمیت ها با یکدیگر

2 .مناسبات مردم و حاکمیت

3 .مناسبات مردم و مردم

وی خاطر نشان ساخت: در گام نخست اجرای هر یک از محورهای گفتگو، مسائل اصلی شناسایی، تبیین و تبدیل به نظام مسائل می شود. در گام دوم، هر یک از مراکز، گفت و گوهای تفصیلی و با رویکرد حل مسئله را دنبال خواهند کرد. در گام سوم نیز به سوی تدوین خروجی های مشخص حرکت خواهد شد.

 بهمنی با اشاره به اینکه مبانی و اصول حکمرانی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با توجه به تحولات فضای مجازی و نیز شناسایی کارویژه های درون دستگاهی و میان دستگاهی برای اعمال حکمرانی نوین در این عرصه از جمله خروجی های مذکور می تواند باشد، تاکید کرد: برای آغاز، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دستورکاری را تهیه کرده است و در چارچوب الگوی سه وجهی مورد اشاره، فهرست اولیه ای از مسائل استخراج شده که در نخستین نشست مشترک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست اولیه این مسائل عبارتند از:

 الف) محور مناسبات مردم و مردم شامل: ۱) هویت های چندگانه ۲)شبکه ای شدن تعاملات اجتماعی و جایگاه خانواده ۳)حریم خصوصی

ب) محور مناسبات مردم و حاکمیت شامل: ۱) نقش مردم در تولید، توزیع و مصرف فرهنگی ۲) نظام پایش و ممیزی ۳) مالکیت معنوی آثار و محصولات فرهنگی و 4) کسب و کارهای فرهنگی در فضای مجازی

ج) محور مناسبات حاکمیت با حاکمیت شامل: ۱) زیرساخت های ارتباطی (اینترنت و ...) و مسئله فرهنگ ۲) راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی و یا استفاده از فضای مجازی برای تبادل فرهنگی.

۱۵ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵
تعداد کلیک: ۲۵

اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500